Lakott-területi fakitermelő

Programkövetelmény aznosító száma: 08214005

Besorolása a képzési területek egységes osztályozási rendszere (KEOR) szerinti kód alapján: 0821 Erdőgazdálkodás

Ágazat megnevezése: Mezőgazdaság és erdészet

A képzés óraszáma: 140 óra

Tanfolyami felnőttképző engedély száma: E/2024/000032

A képzés rövid leírása:

A lakott-területi fakitermelő által legjellemzőbben betölthető munkakör a (FEOR 6212) Fakitermelő (favágó). A szakképesítéssel rendelkező lakott területeken a fák tőtől való elválasztását, a kitermelt fa előkészítését és elszállítását végzi, jellemzően vállalkozóként, vagy vállalkozó alkalmazottjaként. Képes  lakott területen, fakitermelési műveletek önálló elvégzésére.  Speciális tudása a különleges alakú és helyzetű fák döntése, a ledarabolásos fakitermelés a fák koronájában történő munkavégzéssel, amelyhez a koronába mászik vagy emelőkosárat, platót használ. Munkájához biztosítja a balesetmentes munkavégzés feltételeit, beszerzi a munkavégzéshez szükséges engedélyeket, betartja a munkavédelmi, környezetvédelmi és tűzvédelmi előírásokat, ellenőrzi a biztonsági eszközöket. A 15/1989. (X. 8.) MÉM rendelet az Erdészeti Biztonsági Szabályzat kiadásáról 4.1. pontja szerint: lakott területen fakitermelést 1991. január 1-jétől csak olyan gyakorlattal rendelkező fakitermelő végezhet, aki vizsgabizottság előtt eredményes vizsgát tett lakott-területi fakitermelési tanfolyam tananyagából. A szakszerű, biztonságos fakitermeléshez pedig speciális szaktudásra van szükség, amit ez a szakképzés biztosít.

A képzésre bemeneti feltételei a következők:

  1. magyar nyelvű bizonyítvány /min.8 ált/ másolata
  2. kitöltött és aláírt jelentkezési lap

  3. Szakmai előképzettség: 4 0821 17 01 Erdőművelő-fakitermelő, 34 623 01 Erdészeti szakmunkás, 08213002 Fakitermelő, 31 623 01 Fakitermelő másolata (figyelembe vehetők a meghatározottakkal egyenértékű       jogelőd szakképesítések is, fák döntésére jogosító szakmai végzettség, szakképesítés)

  4. Foglalkozási-egészségügyi alkalmassági vizsgálat elvégzése a tanfolyam megkezdése előtt

  5. Szakmai gyakorlat elvégzéséről szóló igazolás csatolása (A képzés megkezdését megelőző 5 éven belül, tényleges fakitermelési szakmában eltöltött összefüggő 1 év gyakorlat. A szakmai gyakorlatot a bemeneti feltételként meghatározott szakmával/szakképesítéssel betölthető munkakörökben kell teljesíteni, és hitelt érdemlően igazolni kell).

A képzés során az alábbi ismeretek kerülnek elsajátításra:

  • Alkalmazza az Erdészeti Biztonsági Szabályzat (EBSZ) lakott-területi fakitermelésre vonatkozó előírásait.
  • Beszerzi a lakott-területi fakitermelési munkák végzéséhez szükséges engedélyeket.
  • Megszervezi a munkát, megválasztja a segédszemélyzetet.
  • Balesetvédelmi, környezetvédelmi és tűzvédelmi oktatást tart segítőinek.
  • Ellenőrzi a biztonsági eszközöket, használja a fakitermelési munkákhoz szükséges védőfelszereléseket.
  • Megválasztja a helyes fakitermelési módot, dönt vagy ledarabol.
  • Kijelöli és biztosítja a munkavégzéssel érintett helyszínt.
  • Alkalmazza a munka-, tűz- és környezetvédelmi szabályokat, előírásokat.
  • Ledarabolásos fakitermelést végez a koronába való felmászással vagy emelőkosárból, platóról.
  • Kézi és gépi fakitermelő eszközöket, traktoros és kézi csörlőket kezel, karbantart.
  • Különleges alakú és helyzetű fákat dönt.
  • Készletezi és számba veszi a kitermelt faanyagot.

A képzés záróvizsgával zárul, mely a képzés végén kerül megtartásra. Eredményes záróvizsgát követően Tanúsítványt állítunk ki a képzésben résztvevő részére, mely igazolja a szakképesítés elvégzését.

A szakmai vizsga

A képesítő vizsga akkreditált szakképzési vizsgaközpont szervezésében valósul meg. A Vizsgára bocsátás feltétele, a szakmai képzés követelményeinek teljesítéséről a képző intézmény által kiállított tanúsítvány. Igény esetén intézményünk felveszi a kapcsolatot az akkreditált szakképzési vizsgaközponttal, és a képzés befejezését követően bejelenti vizsgára a képesítő bizonyítványt szerezni kívánókat.

A Lakott-területi fakitermelő szakképesítés programkövetelménye, valamint a képesítő vizsga vizsgatevékenységeinek leírása a https://akkreditaltvizsgaztatas.ikk.hu/programkovetelmenyek oldalon elérhető.

Dokumentumok:

A tanfolyamra ide kattintva tud regisztrálni. Amennyiben további kérdése van, keresse munkatársainkat elérhetőségeinken!

A képhez tartozó alt jellemző üres; regisztracio.png a fájlnév